Ustroń, Rynek 1
08.09.2023, 13:00-18:00
wielu specjalistów
Eksperci oraz naukowcy
Udział bezpłatny!
8 września na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Fizjoterapii. Święto został ustanowione w 1996 roku przez Światową Konfederację Fizjoterapii (WCPT). World Physiotherapy to największa organizacja zrzeszająca fizjoterapeutów z całego świata. Od wielu lat to właśnie fizjoterapia rozwija się w szybkim tempie i stała się kluczową dziedziną medycyny. Przyjmuje się, że fizjoterapeuta jest trzecim najważniejszym specjalistą medycznym tuż po lekarzach i pielęgniarkach. Fizjoterapeuci pomagają pacjentom funkcjonować w codziennym życiu, radzić sobie z bólem przewlekłym, ale odgrywają również kluczową rolę w zapobieganiu chorobie, zalecając aktywność fizyczną czy ćwiczenia w ramach fizjoprofilaktyki.
ORGANIZATOR WYDARZENIA
Przewodnicząca komitetu organizacyjnego: Adiunkt Wydziału medycznego kierunku fizjoterapii
Dr n. o zdr.Magdalena Sroka-Buszydlik
KOMITET ORGANIZACYJNY
Wydział Medyczny Akademii Górnośląskiej
Wiktoria Mucha, Sandra Malinowska, Oliwia Warzecha
Informacja o specjaliście
mgr Kamil Pryzwan
Informacja o specjaliście
EKSPERCI
„Czy przyczyna jest zawsze tam, gdzie ból? Badanie niespecyficznych dolegliwości bólowych odcinka szyjnego kręgosłupa” mgr Kamil Pryzwan, mgr Jacek Kornatowski
„Trzymaj pion - ocena zaburzeń równowagi jako profilaktyka upadków i złamań kości -
w szczególności u osób z osteoporozą " dr n. med. Wojciech Cieśla, Robert Brandys, Klaudia Niesobska
„Zdrowe stopy - czy nasze dzieci mają zdrowe stopy? " dr n. o zdr. Aneta Skworc, Patrycja Herman, Katarzyna Barut
„Czy dobrze oddychasz? Ocena zaburzeń elektrofizjologicznych oraz program usprawniania pacjentów z zaburzeniami układu oddechowego" Wydział Pielęgniarstwa badanie i Wydział Fizjoterapii cw, dr n. o zdr. M. Sroka-Buszydlik, mgr Katarzyna Boduch, Sandra Malinowska, Oliwia Warzecha, Wiktoria Mucha
To warsztat podczas którego instruktor skupi uwagę na nauce prawidłowej pracy z oddechem, ukierunkuje na świadome rozluźnianie ciała. Ćwiczenia Yogi dostosowane odpowiednio do stanu klinicznego pacjenta niwelują bóle mięśniowo-stawowe, zmniejszą dyskomfort, poprawiają możliwości ruchowe, zwiększają wydolność organizmu, równomiernie wzmacniają całe ciało, poprawiają sylwetkę, zwiększają dotlenienie tkanek, regulują ciśnienie, poprawiają trawienie, redukują stres.
*Warsztaty trwają 30 minut na świeżym powietrzu. Zapewniamy opiekę wykwalifikowanego trenera yogi. Wystarczy przyjść i poczuć uzdrowicielską moc yogi.
* Organizator zapewnia każdemu uczestnikowi maty do jogi. Zalecany ubiór nie krępujący ruchów (odzież sportowa).
„Yoga przepustką do zdrowia" Aneta Nowacka, dr n. o zdr. M. Sroka-Buszydlik
13;00 | 14;00 | 15:00 | 16:00 | 17:00
Warsztat dotyczyć będzie oceny wad stóp u dzieci w przebiegu MIZS i nie tylko, w wieku przedszkolnym i szkolnym. Badanie wykonane zostanie przy użyciu podoskopu (nieinwazyjnego sprzętu do analizy i oceny ukształtowania stóp). Zadaniem tego warsztatu będzie szeroko pojęta fizjoprofilaktyka mająca na celu zapobieganie większości problemów stóp pojawiających się w późniejszym wieku małych pacjentów. Program ćwiczeń dobrany będzie indywidualnie do stanu klinicznego dziecka, który będzie można wykonać podczas codziennych czynności – zarówno w domu, jak i na podwórku, placu zabaw czy w ogrodzie.
Badanie dolegliwości bólowych odcinka szyjnego kręgosłupa w przebiegu chorób zapalnych ma na celu ocenę rodzaju zaburzenia mechanizmów synchronizacji statycznej i dynamicznej w oparciu o analizę posturalną, wykorzystanie wybranych testów diagnostycznych, badaniu palpacyjnemu i ocenie występowania mięśniowo - powięziowych punktów spustowych w mięśniu czworobocznym. Występowanie punktów spustowych w mięśniu czworobocznym znacząco wpływa na ergonomię pracy kończyny górnej, obręczy barkowej, szyi oraz głowy. Badanie czucia bólu wykonane zostanie przy użyciu tzw. Algometru w 3 stałych punktach PS1, PS5 oraz PS6 mięśnia czworobocznego odpowiadającym miejscom, w których pacjenci najczęściej zgłaszają odczucie dyskomfortu bólowego. Jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Dodatkowym plusem warsztatu będzie edukacja pacjentów w zakresie autoterapii oraz podniesienie świadomości na temat zalet prowadzenia aktywnego trybu życia w zależności od fazy choroby i pojawiania się jej zaostrzeń.
„BólOut - trening medyczny receptą na niespecyficzne dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa" mgr Łukasz Nowak, mgr Dawid Żebrowski
13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | 17:00
„Sprawni w każdym wieku, czyli nordic walking jako jedna z form aktywnego spędzania czasu" mgr Jarosław Drabik, Anna Marciniak
Warsztat przeznaczony dla pacjentów lubiących aktywność na świeżym powietrzu. Choroba nie musi ograniczać, należy pamiętać, że prawidłowo uprawiany nordic walking powoduje odciążenie stawów, stanowi kompleksowy trening całego ciała, poprawiając ogólną wydolność organizmu, zwiększając siłę mięśniową, wydolność organizmu i koordynację ruchową aby jednak prawidłowo nauczyć się techniki nordic walking warto skorzystać z porad instruktora; Pacjenci nie powinni rezygnować ze swoich pasji, lecz w miarę możliwości dostosować je do stopnia zaawansowania choroby.
* Warsztaty trwają 45 minut na świeżym powietrzu. Zapewniamy opiekę wykwalifikowanego trenera nordic walking. Wystarczy przyjść i poznać na nowo zasady tego sportu. Organizator zapewnia każdemu uczestnikowi kijki do nordic walking. Zalecany ubiór nie krępujący ruchów (odzież sportowa)
Warsztaty maja na celu pokazanie świata z perspektywy osoby siedzącej na wózku. Będzie możliwość zdobycia podstawowych, praktycznych umiejętności jazdy na wózku aktywnym, próby pokonania barier architektonicznych i nie tylko.
Warsztaty trwają 45 minut na świeżym powietrzu.
„Wózek aktywny - świat widziany z drugiej strony." mgr Robert Buszydlik, Paulina Gonciarz, Stanisław Nowak
Zostanie przeprowadzona w oparciu o badanie spirometryczne, które jest jednym z najważniejszych testów czynnościowych układu oddechowego. Pozwala na dokonanie pomiaru pojemności i objętości płuc, a także ocenia przepływ powietrza przez oskrzela i płuca przy różnych fazach cyklu oddechowego. Prawidłowe techniki oddychania mają kluczowe znaczenie dla samopoczucia, zdrowia i kondycji psychicznej pacjenta niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania choroby.
„Trening kreatywności - warsztaty myślenia nieszablonowego." dr Iwona Burka
W przebiegu chorób zapalnych przeprowadzany zostanie w oparciu o wyspecjalizowane narzędzia diagnostyczne oraz indywidualną analizę każdego przypadku klinicznego. Założeniem warsztatu jest ocena stopnia dezorganizacji kontroli nerwowo-mięśniowej mająca na celu ochronę stawów oraz zaburzeń związanych z rozwojem procesu zapalnego i wynikających z niego dolegliwości bólowych oraz uwzględnieniu korelacji mięśni: systemu lokalnego, globalnego oraz antygrawitacyjnego w celu zachowania prawidłowej kontroli motorycznej. Medyczny trening funkcjonalny stanowi ważne ogniowo szeroko pojętej fizjoprofilaktyki i jest nieodzownym elementem utrwalania uzyskanych efektów fizjoterapii.
Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się co to jest kreatywność, dlaczego jest tak ważna, jak ją rozwijać i wpierać, ale też, co ją osłabia. Jak choroba wpływa na myślenie nieszablonowe, czy je zmienia? Coraz częściej czytamy, że maszyny, urządzenia czy sztuczna inteligencja zabrały komuś pracę. I tak się dzieje. Na szczęście jednak sztuczna inteligencja nie jest kreatywna. Może przetwarzać tylko to, co było już stworzone. Kreatywny może być tylko człowiek, choć z wiekiem i chorobą umiejętność myślenia nieszablonowego znacznie się osłabia. Mnóstwo ćwiczeń i gier kreatywnościowych oraz propozycji jak w nietypowy sposób trenować myślenie.
Opis
maszyny
Warsztat ten obejmuje program ćwiczeń dla każdego, bez względu na wiek, poziom aktywności fizycznej i stopień zaawansowania choroby mający na celu:
• poprawę postawy ciała poprzez wzmocnienie mięśni i wyrobienie nawyku prawidłowej postawy,
• redukcję dolegliwości bólowych kręgosłupa,
• rozciągnięcie, rozluźnienie i uelastycznienie napiętych struktur mięśniowo-powięziowych. Głównym założeniem tego warsztatu jest postępowanie przeciwbólowe, poprawa sprawności fizycznej, wspieranie codziennej aktywności ruchowej, wytworzenie takich stereotypów czynności codziennych i zachowania, które pozwolą unikać bólu, przeciążeń i uszkodzeń objętych chorobą elementów układu ruchu.
*Warsztaty trwają 30 minut na świeżym powietrzu. Zapewniamy opiekę wykwalifikowanego trenera. Wystarczy przyjść, aby wesprzeć swój kręgosłup.
* Organizator zapewnia każdemu uczestnikowi maty ćwiczeniowe i sprzęt sportowy. Zalecany ubiór nie krępujący ruchów (odzież sportowa).
13;30 | 14;30 | 15:30 | 16:30 | 17:30
„Zdrowy kręgosłup vs ból - okiełznaj ból i trenuj w każdym wieku, bo… jesteś tak stary, jak stary jest twój kręgosłup" Mateusz Dudka dr n. o zdr. M. Sroka-Buszydlik
Opis
maszyny
„Piękne włosy w każdym wieku - badanie oraz doradztwo w zakresie prawidłowej pielęgnacji skóry głowy i włosów społeczeństwa. ” Klaudia Hunger, Oliwia Żur
„Kreowanie wizerunku kobiety - pokaz i porady dotyczące makijażu w każdym wieku." Joanna Kazanecka, Patrycja Kubicius
"Żywienie ma znaczenie" - konsultacje dietetyczne. W ramach konsultacji z dietetykiem wykonywana jest analiza składu ciała wraz z omówieniem. Zalecenia żywieniowe dostosowane do stanu klinicznego pacjentów i celów, które zostaną indywidualnie ustalone. Konsultacje nie uwzględnia stworzenia jadłospisu, ma charakter edukacyjny.
„Żywienie ma znaczenie - porady dietetyczne." mgr Anna Wieja
13:00-18:00
13:00-18:00
13:00-18:00
13:00-18:00
13:00-18:00
13:00-18:00
13:00-18:00
13:00-18:00
13:00-18:00
13:00-18:00
Warsztat ma na celu poprawę samopoczucia i podniesienie samooceny kobiet chorujących na choroby autoimmunologiczne i/lub w trakcie leczenia farmakologicznego zapalenia stawów.
Warsztat dotyczyć będzie oceny mechanizmów regulujących układ posturalny i równowagę ciała za pomocą platformy stabilometrycznej. Platforma rejestruje wychwiania ogólnego środka ciężkości ciała (OSC). Wynik badania pokazuje w sposób obiektywny, w postaci danych liczbowych i wykresów graficznych tendencje przemieszczeń punktu OSC (długość ścieżki i obszar) oraz zmiany przesunięć tego punktu w kierunku przednio - tylnym i kierunkach bocznych. Na podstawie przeprowadzonych badań zostaną indywidualnie dobrane ćwiczenia ukierunkowane na poprawę odpowiedniej dystrybucji obciążeń tułowia, miednicy i kończyn dolnych, mające na celu poprawę kontroli równowagi i koordynacji w w zależności od fazy choroby
PATRONAT
REJESTRACJA NA WYDARZENIE
A jeśli interesują cię nauki medyczne, nauki o zdrowiu publicznym oraz społecznym i ekonomicznym to fizjoterapia jest dla ciebie. Aby zostać fizjoterapeutą musisz ukończyć 5-letnie jednolite studia magisterskie w zakresie fizjoterapii.
Fizjoterapeuta to niewątpliwie zawód przyszłości. Więcej na temat studiów na kierunku Fizjoterapia oraz zapisy:
Jeżeli chcesz aby badanie lub zabieg był wykonany dla osoby niepełnoletniej, wydrukuj, podpisz oraz dostarcz zgodę w dniu badania lub zabiegu.
Akademia Górnośląska im. W Korfantego w Katowicach
Budynek C
ul. Kostki Napierskiego 38
Katowice-Piotrowice
Kontakt telefoniczny: 32 35 70 515
www.akademiagornoslaska.pl
Kontakt
Ta strona używa cookie.
Więcej o używaniu i zmianie ustawień cookie znajdziesz w naszej polityce plików cookies.
Akademia Górnośląska w Katowicach © 2023 - www.akademiagornoslaska.pl
Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu i miejsca konferencji.